Advanced Custom Fields - en to id_ID translation catalogue (621 entries)

en: Field Groups
id_ID: Grup Bidang

en: Field Group
id_ID: Grup Bidang

en: Add New
id_ID: Tambah Baru

en: Add New Field Group
id_ID: Tambah Grup Bidang Baru

en: Edit Field Group
id_ID: Sunting Grup Bidang

en: New Field Group
id_ID: Grup Bidang Baru

en: View Field Group
id_ID: Lihat Grup Bidang

en: Search Field Groups
id_ID: Cari Grup Bidang

en: No Field Groups found
id_ID: Tidak Ada Grup Bidang Ditemukan

en: No Field Groups found in Trash
id_ID: Tidak Ditemukan Grup Bidang di Tong Sampah

en: Fields
id_ID: Bidang

en: Field
id_ID: Bidang

en: Add New Field
id_ID: Tambah bidang baru

en: Edit Field
id_ID: Sunting Bidang

en: New Field
id_ID: Bidang Baru

en: View Field
id_ID: Lihat Bidang

en: Search Fields
id_ID: Bidang Pencarian

en: No Fields found
id_ID: Tidak ada bidang yang ditemukan

en: No Fields found in Trash
id_ID: Tidak ada bidang yang ditemukan di tempat sampah

[ctx: post status]
en: Disabled
id_ID: Dimatikan

en: Disabled <span class="count">(%s)</span> | Disabled <span class="count">(%s)</span>
id_ID[0]: Dimatikan <span class="count">(%s)</span>

en: (no label)
id_ID: (tanpa label)

en: copy
id_ID: salin

en: Posts
id_ID: Pos

en: Taxonomies
id_ID: Taksonomi

en: Attachments
id_ID: Lampiran

en: Comments
id_ID: Komentar

en: Widgets
id_ID: Widget

en: Menus
id_ID: Menu

en: Menu items
id_ID: Menu item

en: Users
id_ID: Pengguna

en: Options
id_ID: Pengaturan

en: Blocks
id_ID: Blok

en: Field group updated.
id_ID: Grup bidang diperbarui.

en: Field group deleted.
id_ID: Grup bidang dihapus.

en: Field group published.
id_ID: Grup bidang diterbitkan.

en: Field group saved.
id_ID: Grup bidang disimpan.

en: Field group submitted.
id_ID: Grup bidang dikirim.

en: Field group scheduled for.
id_ID: Grup bidang dijadwalkan untuk.

en: Field group draft updated.
id_ID: Draft grup bidang diperbarui.

en: The string "field_" may not be used at the start of a field name
id_ID: String "field_" tidak dapat digunakan pada awal nama field

en: This field cannot be moved until its changes have been saved
id_ID: Bidang ini tidak dapat dipindahkan sampai perubahan sudah disimpan

en: Field group title is required
id_ID: Judul grup bidang diperlukan

en: Move to trash. Are you sure?
id_ID: Pindahkan ke tong sampah. Yakin?

en: No toggle fields available
id_ID: Tidak ada bidang toggle yang tersedia

en: Move Custom Field
id_ID: Pindahkan Bidang Kustom

en: Checked
id_ID: Diperiksa

en: (this field)
id_ID: (bidang ini)

en: or
id_ID: atau

en: Null
id_ID: Nol

en: Has any value
id_ID: Memiliki banyak nilai

en: Has no value
id_ID: Tidak memiliki nilai

en: Value is equal to
id_ID: Nilai sama dengan

en: Value is not equal to
id_ID: Nilai tidak sama dengan

en: Value matches pattern
id_ID: Nilai cocok dengan pola

en: Value contains
id_ID: Nilai mengandung

en: Value is greater than
id_ID: Nilai lebih besar dari

en: Value is less than
id_ID: Nilai lebih kurang dari

en: Selection is greater than
id_ID: Seleksi lebih besar dari

en: Selection is less than
id_ID: Seleksi kurang dari

en: Location
id_ID: Lokasi

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Field Keys
id_ID: Kunci Bidang

en: Active
id_ID: Aktif

en: Inactive
id_ID: Tidak Aktif

en: Move Complete.
id_ID: Pindah yang Lengkap.

en: The %s field can now be found in the %s field group
id_ID: Bidang %s sekarang dapat ditemukan di bidang grup %s

en: Close Window
id_ID: Tutup window

en: Please select the destination for this field
id_ID: Silakan pilih tujuan untuk bidang ini

en: Move Field
id_ID: Pindahkan Bidang

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
id_ID[0]: Aktif <span class="count">(%s)</span>

en: Review local JSON changes
id_ID: Tinjau perubahan JSON lokal

en: Loading diff
id_ID: Memuat perbedaan

en: Sync changes
id_ID: Sinkronkan perubahan

en: Description
id_ID: Deskripsi

en: Key
id_ID: Kunci

en: Local JSON
id_ID: JSON Lokal

en: Various
id_ID: Berbagai

en: Located in theme: %s
id_ID: Terletak di tema: %s

en: Located in plugin: %s
id_ID: Terletak di plugin: %s

en: Located in: %s
id_ID: Terletak di: %s

en: Sync available
id_ID: Sinkronisasi tersedia

en: Sync
id_ID: Sinkronkan

en: Review changes
id_ID: Tinjau perubahan

en: Import
id_ID: Impor

en: Saved
id_ID: Disimpan

en: Awaiting save
id_ID: Awaiting disimpan

en: Duplicate this item
id_ID: Gandakan item ini

en: Duplicate
id_ID: Gandakan

en: Field group duplicated. | %s field groups duplicated.
id_ID[0]: %s grup bidang diduplikasi.

en: Field group synchronised. | %s field groups synchronised.
id_ID[0]: %s grup lapangan disinkronkan.

en: Select %s
id_ID: Pilih %s

en: Tools
id_ID: Perkakas

en: Upgrade Database
id_ID: Tingkatkan Database

en: Review sites & upgrade
id_ID: Meninjau situs & tingkatkan

en: Custom Fields
id_ID: Bidang Kustom

en: Overview
id_ID: Gambaran

en: The Advanced Custom Fields plugin provides a visual form builder to customize WordPress edit screens with extra fields, and an intuitive API to display custom field values in any theme template file.
id_ID: Plugin Advanced Custom Fields menyediakan pembuat formulir visual untuk menyesuaikan layar sunting WordPress dengan bidang ekstra, dan API intuitif untuk menampilkan nilai bidang khusus dalam file template tema apa pun.

en: Before creating your first Field Group, we recommend first reading our <a href="%s" target="_blank">Getting started</a> guide to familiarize yourself with the plugin's philosophy and best practises.
id_ID: Sebelum membuat Grup Bidang pertama Anda, sebaiknya baca panduan <a href=“%s” target=“_blank”>Memulai </a> kami terlebih dahulu untuk membiasakan diri Anda dengan filosofi dan praktik terbaik plugin.

en: Please use the Help & Support tab to get in touch should you find yourself requiring assistance.
id_ID: Silakan gunakan tab Bantuan & Dukungan untuk menghubungi jika Anda merasa membutuhkan bantuan.

en: Help & Support
id_ID: Bantuan & Dukungan

en: We are fanatical about support, and want you to get the best out of your website with ACF. If you run into any difficulties, there are several places you can find help:
id_ID: Kami sangat fanatik tentang dukungan, dan ingin Anda mendapatkan yang terbaik dari situs web Anda dengan ACF. Jika Anda mengalami kesulitan, ada beberapa tempat untuk mendapatkan bantuan:

en: <a href="%s" target="_blank">Documentation</a>. Our extensive documentation contains references and guides for most situations you may encounter.
id_ID: <a href=“%s” target=“_blank”>Dokumentasi</a>. Dokumentasi ekstensif kami berisi referensi dan panduan untuk sebagian besar situasi yang mungkin Anda temui.

en: <a href="%s" target="_blank">Discussions</a>. We have an active and friendly community on our Community Forums who may be able to help you figure out the ‘how-tos’ of the ACF world.
id_ID: <a href=“%s” target=“_blank”>Diskusi</a>. Kami memiliki komunitas yang aktif dan ramah di Forum Komunitas kami yang mungkin dapat membantu Anda mengetahui ‘cara’ dari dunia ACF.

en: <a href="%s" target="_blank">Help Desk</a>. The support professionals on our Help Desk will assist with your more in depth, technical challenges.
id_ID: <a href=“%s” target=“_blank”>Help Desk</a>. Profesional dukungan di Help Desk kami akan membantu Anda mengatasi tantangan teknis yang lebih mendalam.

en: Information
id_ID: Informasi

en: Version %s
id_ID: Versi %s

en: View details
id_ID: Lihat Rincian

en: Visit website
id_ID: Kunjungi Website

en: and
id_ID: dan

en: Export Field Groups
id_ID: Ekspor Grup Bidang

en: Generate PHP
id_ID: Hasilkan PHP

en: No field groups selected
id_ID: Tidak ada grup bidang yang dipilih

en: Exported 1 field group. | Exported %s field groups.
id_ID[0]: Mengekspor %s grup bidang.

en: Select Field Groups
id_ID: Pilih Grup Bidang

en: Select the field groups you would like to export and then select your export method. Use the download button to export to a .json file which you can then import to another ACF installation. Use the generate button to export to PHP code which you can place in your theme.
id_ID: Pilih grup bidang yang Anda ingin ekspor dan pilih metode ekspor. Gunakan tombol unduh untuk ekspor ke file .json yang nantinya bisa Anda impor ke instalasi ACF yang lain. Gunakan tombol hasilkan untuk ekspor ke kode PHP yang bisa Anda simpan di tema Anda.

en: Export File
id_ID: Ekspor Berkas

en: The following code can be used to register a local version of the selected field group(s). A local field group can provide many benefits such as faster load times, version control & dynamic fields/settings. Simply copy and paste the following code to your theme's functions.php file or include it within an external file.
id_ID: Kode berikut dapat digunakan untuk mendaftarkan versi lokal dari grup bidang yang dipilih. Grup bidang lokal dapat memberikan banyak manfaat seperti waktu muat yang lebih cepat, kontrol versi & bidang / setelan dinamis. Cukup salin dan tempel kode berikut ke file functions.php tema Anda atau sertakan di dalam file eksternal.

en: Copy to clipboard
id_ID: Menyalin ke clipboard

en: Copied
id_ID: Tersalin

en: Import Field Groups
id_ID: Impor grup bidang

en: Select the Advanced Custom Fields JSON file you would like to import. When you click the import button below, ACF will import the field groups.
id_ID: Pilih berkas JSON Advanced Custom Fields yang ingin Anda impor. Ketika anda mengklik tombol impor, ACF akan impor grup bidang.

en: Select File
id_ID: Pilih Berkas

en: Import File
id_ID: Impor Berkas

en: No file selected
id_ID: Tak ada file yang dipilih

en: Error uploading file. Please try again
id_ID: Kesalahan mengunggah file. Silakan coba lagi

en: Incorrect file type
id_ID: Jenis file salah

en: Import file empty
id_ID: File yang diimpor kosong

en: Imported 1 field group | Imported %s field groups
id_ID[0]: Mengimpor %s grup bidang

en: Conditional Logic
id_ID: Logika Kondisional

en: Show this field if
id_ID: Tampilkan bidang ini jika

en: Add rule group
id_ID: Tambahkan peraturan grup

en: Drag to reorder
id_ID: Seret untuk menyusun ulang

en: Edit field
id_ID: Sunting Bidang

en: Edit
id_ID: Sunting

en: Duplicate field
id_ID: Duplikat Bidang

en: Move field to another group
id_ID: Pindahkan Bidang ke grup lain

en: Move
id_ID: Pindahkan

en: Delete field
id_ID: Hapus bidang

en: Delete
id_ID: Hapus

en: Field Label
id_ID: Label Bidang

en: This is the name which will appear on the EDIT page
id_ID: Ini nama yang akan muncul pada laman PENYUNTINGAN

en: Field Name
id_ID: Nama Bidang

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed
id_ID: Satu kata, tanpa spasi. Garis bawah dan strip dibolehkan

en: Field Type
id_ID: Jenis Bidang

en: Instructions
id_ID: Instruksi

en: Instructions for authors. Shown when submitting data
id_ID: Instruksi untuk author. Terlihat ketika mengirim data

en: Required?
id_ID: Diperlukan?

en: Wrapper Attributes
id_ID: Atribut Wrapper

en: width
id_ID: lebar

en: Close Field
id_ID: Tutup Bidang

en: Order
id_ID: Suruh

en: Name
id_ID: Nama

en: Type
id_ID: Tipe

en: No fields. Click the <strong>+ Add Field</strong> button to create your first field.
id_ID: Tidak ada bidang. Klik tombol <strong>+ Tambah Bidang</strong> untuk membuat bidang pertama Anda.

en: + Add Field
id_ID: + Tambah Bidang

en: Rules
id_ID: Peraturan

en: Create a set of rules to determine which edit screens will use these advanced custom fields
id_ID: Buat sekumpulan aturan untuk menentukan layar sunting mana yang akan menggunakan bidang kustom lanjutan ini

en: Style
id_ID: Gaya

en: Standard (WP metabox)
id_ID: Standar (WP metabox)

en: Seamless (no metabox)
id_ID: Mulus (tanpa metabox)

en: Position
id_ID: Posisi

en: High (after title)
id_ID: Tinggi (setelah judul)

en: Normal (after content)
id_ID: Normal (setelah konten)

en: Side
id_ID: Samping

en: Label placement
id_ID: Penempatan Label

en: Top aligned
id_ID: Selaras atas

en: Left aligned
id_ID: Selaras kiri

en: Instruction placement
id_ID: Penempatan instruksi

en: Below labels
id_ID: Di bawah label

en: Below fields
id_ID: Di bawah bidang

en: Order No.
id_ID: Urutan No.

en: Field groups with a lower order will appear first
id_ID: Bidang kelompok dengan urutan yang lebih rendah akan muncul pertama kali

en: Shown in field group list
id_ID: Ditampilkan dalam daftar Grup bidang

en: Content Editor
id_ID: Konten Edior

en: Excerpt
id_ID: Kutipan

en: Discussion
id_ID: Diskusi

en: Revisions
id_ID: Revisi

en: Author
id_ID: Penulis

en: Page Attributes
id_ID: Atribut Laman

en: Featured Image
id_ID: Gambar Fitur

en: Categories
id_ID: Kategori

en: Tags
id_ID: Tag

en: Send Trackbacks
id_ID: Kirim Pelacakan

en: Hide on screen
id_ID: Sembunyikan pada layar

en: <b>Select</b> items to <b>hide</b> them from the edit screen.
id_ID: <b>Pilih</b> item untuk <b>menyembunyikan</b> mereka dari layar penyuntingan.

en: If multiple field groups appear on an edit screen, the first field group's options will be used (the one with the lowest order number)
id_ID: Jika beberapa kelompok bidang ditampilkan pada layar penyuntingan, pilihan bidang kelompok yang pertama akan digunakan (yang memiliki nomor urutan terendah)

en: The following sites require a DB upgrade. Check the ones you want to update and then click %s.
id_ID: Situs-situs berikut memerlukan upgrade DB. Centang yang ingin Anda perbarui dan kemudian klik %s.

en: Upgrade Sites
id_ID: Perbarui Situs

en: Site
id_ID: Situs

en: Site requires database upgrade from %s to %s
id_ID: Situs memerlukan pembaruan database dari %s ke %s

en: Site is up to date
id_ID: Situs ini dalam versi terbaru

en: Database Upgrade complete. <a href="%s">Return to network dashboard</a>
id_ID: Pembaruan database selesai. <a href="%s">Kembali ke dasbor jaringan</a>

en: Please select at least one site to upgrade.
id_ID: Pilih setidaknya satu situs untuk ditingkatkan.

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
id_ID: Sangat direkomendasikan untuk mencadangkan database situs anda sebelum memproses. Apakah Anda yakin menjalankan pembaruan sekarang?

en: Upgrading data to version %s
id_ID: Meningkatkan data ke versi %s

en: Upgrade complete.
id_ID: Pembaruan selesai.

en: Upgrade failed.
id_ID: Pembaruan gagal.

en: Reading upgrade tasks...
id_ID: Membaca tugas upgrade...

en: Database upgrade complete. <a href="%s">See what's new</a>
id_ID: Pembaruan database selesai. <a href="%s">Lihat apa yang baru</a>

en: No updates available.
id_ID: Pembaruan tidak tersedia .

en: Back to all tools
id_ID: Kembali ke semua alat

en: Show this field group if
id_ID: Tampilkan grup bidang jika

en: Repeater
id_ID: Pengulang

en: Flexible Content
id_ID: Konten Fleksibel

en: Gallery
id_ID: Galeri

en: Options Page
id_ID: Opsi Laman

en: Database Upgrade Required
id_ID: Diperlukan Peningkatan Database

en: Thank you for updating to %s v%s!
id_ID: Terimakasih sudah memperbarui ke %s v%s!

en: This version contains improvements to your database and requires an upgrade.
id_ID: Versi ini berisi perbaikan pada database Anda dan membutuhkan peningkatan.

en: Please also check all premium add-ons (%s) are updated to the latest version.
id_ID: Harap periksa juga semua pengaya premium (%s) diperbarui ke versi terbaru.

en: Invalid field group parameter(s).
id_ID: Parameter grup bidang tidak valid.

en: Invalid field group ID.
id_ID: ID grup bidang tidak valid.

en: Sorry, this field group is unavailable for diff comparison.
id_ID: Maaf, grup bidang ini tidak tersedia untuk perbandingan perbedaan.

en: Last updated: %s
id_ID: Terakhir diperbarui: %s

en: Original field group
id_ID: Grup bidang asli

en: JSON field group (newer)
id_ID: Grup bidang JSON (lebih baru)

en: Invalid nonce.
id_ID: Nonce tidak valid.

en: Medium
id_ID: Sedang

en: Large
id_ID: Besar

en: Full Size
id_ID: Ukuran Penuh

en: (no title)
id_ID: (tanpa judul)

en: Image width must be at least %dpx.
id_ID: Lebar gambar setidaknya harus %dpx.

en: Image width must not exceed %dpx.
id_ID: Lebar gambar tidak boleh melebihi %dpx.

en: Image height must be at least %dpx.
id_ID: Tinggi gambar setidaknya harus %dpx.

en: Image height must not exceed %dpx.
id_ID: Tinggi gambar tidak boleh melebihi %dpx.

en: File size must be at least %s.
id_ID: Ukuran file setidaknya harus %s.

en: File size must not exceed %s.
id_ID: Ukuran file harus tidak boleh melebihi %s.

en: File type must be %s.
id_ID: Jenis file harus %s.

en: Are you sure?
id_ID: Anda Yakin?

en: Yes
id_ID: Ya

en: No
id_ID: Tidak

en: Remove
id_ID: Singkirkan

en: Cancel
id_ID: Batalkan

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page
id_ID: Perubahan yang Anda buat akan hilang jika Anda menavigasi keluar dari laman ini

en: Validation successful
id_ID: Validasi Sukses

en: Validation failed
id_ID: Validasi Gagal

en: 1 field requires attention
id_ID: 1 Bidang memerlukan perhatian

en: %d fields require attention
id_ID: Bidang %d memerlukan perhatian

en: Edit field group
id_ID: Sunting Grup Bidang

en: Field type does not exist
id_ID: Jenis bidang tidak ada

en: Unknown
id_ID: Tidak diketahui

en: Basic
id_ID: Dasar

en: Content
id_ID: Konten

en: Choice
id_ID: Pilihan

en: Relational
id_ID: Relasional

en: Open
id_ID: Buka

en: Display this accordion as open on page load.
id_ID: Tampilkan accordion ini sebagai terbuka pada pemuatan halaman.

en: Multi-expand
id_ID: Multi-perluasan

en: Allow this accordion to open without closing others.
id_ID: Biarkan accordion ini terbuka tanpa menutup yang lain.

en: Endpoint
id_ID: Titik akhir

en: Define an endpoint for the previous accordion to stop. This accordion will not be visible.
id_ID: Tentukan titik akhir untuk Accordion sebelumnya untuk berhenti. Accordion ini tidak akan terlihat.

en: Button Group
id_ID: Grup Tombol

en: Choices
id_ID: Pilihan

en: Enter each choice on a new line.
id_ID: Masukkan setiap pilihan pada baris baru.

en: For more control, you may specify both a value and label like this:
id_ID: Untuk kontrol lebih, Anda dapat menentukan keduanya antara nilai dan bidang seperti ini:

en: red : Red
id_ID: merah : Merah

en: Allow Null?
id_ID: Izinkan Null?

en: Default Value
id_ID: Nilai Default

en: Appears when creating a new post
id_ID: Muncul ketika membuat sebuah post baru

en: Vertical
id_ID: Vertikal

en: Return Value
id_ID: Nilai Kembali

en: Specify the returned value on front end
id_ID: Tentukan nilai yang dikembalikan di front-end

en: Value
id_ID: Nilai

en: Both (Array)
id_ID: Keduanya (Array)

en: Checkbox
id_ID: Kotak centang

en: Toggle All
id_ID: Centang Semua

en: Add new choice
id_ID: Tambah pilihan baru

en: Allow Custom
id_ID: Izinkan Kustom

en: Allow 'custom' values to be added
id_ID: Izinkan ‘kustom’ nilai untuk ditambahkan

en: Save Custom
id_ID: Simpan Kustom

en: Save 'custom' values to the field's choices
id_ID: Simpan nilai ‘kustom’ ke bidang pilihan

en: Enter each default value on a new line
id_ID: Masukkan setiap nilai default pada baris baru

en: Prepend an extra checkbox to toggle all choices
id_ID: Tambahkan sebuah kotak centang untuk centang semua pilihan

en: Color Picker
id_ID: Pengambil Warna

en: Clear
id_ID: Bersihkan

en: Select Color
id_ID: Pilih Warna

en: Current Color
id_ID: Warna Saat Ini

en: Date Picker
id_ID: Pengambil Tanggal

[ctx: Date Picker JS closeText]
en: Done
id_ID: Selesai

[ctx: Date Picker JS currentText]
en: Today
id_ID: Hari ini

[ctx: Date Picker JS nextText]
en: Next
id_ID: Selanjutnya

[ctx: Date Picker JS prevText]
en: Prev
id_ID: Sebelumnya

[ctx: Date Picker JS weekHeader]
en: Wk
id_ID: Mg

en: Display Format
id_ID: Format tampilan

en: The format displayed when editing a post
id_ID: Format tampilan ketika menyunting post

en: Custom:
id_ID: Kustom:

en: Save Format
id_ID: Simpan Format

en: The format used when saving a value
id_ID: Format yang digunakan ketika menyimpan sebuah nilai

en: Return Format
id_ID: Kembalikan format

en: The format returned via template functions
id_ID: Format dikembalikan via template function

en: Week Starts On
id_ID: Minggu Dimulai Pada

en: Date Time Picker
id_ID: Pengambil Tanggal dan Jam

[ctx: Date Time Picker JS timeOnlyTitle]
en: Choose Time
id_ID: Pilih Waktu

[ctx: Date Time Picker JS hourText]
en: Hour
id_ID: Jam

[ctx: Date Time Picker JS minuteText]
en: Minute
id_ID: Menit

[ctx: Date Time Picker JS secondText]
en: Second
id_ID: Detik

[ctx: Date Time Picker JS millisecText]
en: Millisecond
id_ID: Mili detik

[ctx: Date Time Picker JS microsecText]
en: Microsecond
id_ID: Mikrodetik

[ctx: Date Time Picker JS timezoneText]
en: Time Zone
id_ID: Zona Waktu

[ctx: Date Time Picker JS currentText]
en: Now
id_ID: Sekarang

[ctx: Date Time Picker JS closeText]
en: Done
id_ID: Selesai

[ctx: Date Time Picker JS selectText]
en: Select
id_ID: Pilih

en: Placeholder Text
id_ID: Teks Placeholder

en: Appears within the input
id_ID: Muncul didalam input

en: Appears before the input
id_ID: Muncul sebelum input

en: Appears after the input
id_ID: Muncul setelah input

en: File
id_ID: Berkas

en: Edit File
id_ID: Sunting Berkas

en: Update File
id_ID: Perbarui Berkas

en: File name
id_ID: Nama Berkas

en: File size
id_ID: Ukuran Berkas

en: Add File
id_ID: Tambah Berkas

en: File Array
id_ID: Berkas Array

en: File URL
id_ID: URL Berkas

en: File ID
id_ID: ID Berkas

en: Library
id_ID: Perpustakaan

en: Limit the media library choice
id_ID: Batasi pilihan pustaka media

en: All
id_ID: Semua

en: Uploaded to post
id_ID: Diunggah ke post

en: Restrict which files can be uploaded
id_ID: Batasi file mana yang dapat diunggah

en: Maximum
id_ID: Maksimum

en: Allowed file types
id_ID: Jenis berkas yang diperbolehkan

en: Comma separated list. Leave blank for all types
id_ID: Daftar dipisahkan koma. Kosongkan untuk semua jenis

en: Google Map
id_ID: Peta Google

en: Sorry, this browser does not support geolocation
id_ID: Maaf, browser ini tidak support geolocation

en: Search
id_ID: Cari

en: Clear location
id_ID: Bersihkan lokasi

en: Find current location
id_ID: Temukan lokasi saat ini

en: Search for address...
id_ID: Cari alamat...

en: Center
id_ID: Tengah

en: Center the initial map
id_ID: Pusat peta awal

en: Zoom
id_ID: Perbesar

en: Set the initial zoom level
id_ID: Mengatur tingkat awal zoom

en: Height
id_ID: Tinggi

en: Customize the map height
id_ID: Sesuaikan ketinggian peta

en: Group
id_ID: Grup

en: Sub Fields
id_ID: Sub Bidang

en: Specify the style used to render the selected fields
id_ID: Tentukan gaya yang digunakan untuk merender bidang yang dipilih

en: Block
id_ID: Blok

en: Table
id_ID: Tabel

en: Row
id_ID: Baris

en: Image
id_ID: Gambar

en: Select Image
id_ID: Pilih Gambar

en: Edit Image
id_ID: Sunting Gambar

en: Update Image
id_ID: Perbarui Gambar

en: All images
id_ID: Semua gambar

en: No image selected
id_ID: Tak ada gambar yang dipilih

en: Add Image
id_ID: Tambahkan Gambar

en: Image Array
id_ID: Gambar Array

en: Image URL
id_ID: URL Gambar

en: Image ID
id_ID: ID Gambar

en: Preview Size
id_ID: Ukuran Tinjauan

en: Restrict which images can be uploaded
id_ID: Batasi gambar mana yang dapat diunggah

en: Width
id_ID: Lebar

en: Link
id_ID: Tautan

en: Select Link
id_ID: Pilih Tautan

en: Opens in a new window/tab
id_ID: Buka di halaman/tab baru

en: Link Array
id_ID: Tautan Array

en: Link URL
id_ID: URL Tautan

en: Message
id_ID: Pesan

en: New Lines
id_ID: Garis baru

en: Controls how new lines are rendered
id_ID: Kontrol bagaimana baris baru diberikan

en: Automatically add paragraphs
id_ID: Tambah paragraf secara otomatis

en: Automatically add &lt;br&gt;
id_ID: Otomatis Tambah &lt;br&gt;

en: No Formatting
id_ID: Jangan format

en: Escape HTML
id_ID: Keluar HTML

en: Allow HTML markup to display as visible text instead of rendering
id_ID: Memungkinkan HTML markup untuk menampilkan teks terlihat sebagai render

en: Number
id_ID: Nomor

en: Minimum Value
id_ID: Nilai Minimum

en: Maximum Value
id_ID: Nilai Maksimum

en: Step Size
id_ID: Ukuran Langkah

en: Value must be a number
id_ID: Nilai harus berupa angka

en: Value must be equal to or higher than %d
id_ID: Nilai harus sama dengan atau lebih tinggi dari %d

en: Value must be equal to or lower than %d
id_ID: Nilai harus sama dengan atau lebih rendah dari %d

en: Enter URL
id_ID: Masukkan URL

en: Embed Size
id_ID: Ukuran Embed (Semat)

en: Page Link
id_ID: Link Halaman

en: Archives
id_ID: Arsip

en: Parent
id_ID: Induk

en: Filter by Post Type
id_ID: Saring dengan jenis post

en: All post types
id_ID: Semua Tipe Post

en: Filter by Taxonomy
id_ID: Filter dengan Taksonomi

en: All taxonomies
id_ID: Semua Taksonomi

en: Allow Archives URLs
id_ID: Izinkan mengarsipkan tautan-tautan

en: Select multiple values?
id_ID: Pilih beberapa nilai?

en: Password
id_ID: Kata Sandi

en: Post Object
id_ID: Objek Post

en: Post ID
id_ID: ID Post

en: Radio Button
id_ID: Tombol Radio

en: Other
id_ID: Lainnya

en: Add 'other' choice to allow for custom values
id_ID: Tambah pilihan 'lainnya' untuk mengizinkan nilai kustom

en: Save Other
id_ID: Simpan Lainnya

en: Save 'other' values to the field's choices
id_ID: Simpan nilai 'lainnya' ke bidang pilihan

en: Range
id_ID: Rentang

en: Relationship
id_ID: Hubungan

en: Maximum values reached ( {max} values )
id_ID: Nilai maksimum mencapai ( nilai {maks} )

en: Loading
id_ID: Silahkan Tunggu

en: No matches found
id_ID: Tidak ada yang cocok

en: Select post type
id_ID: Pilih jenis posting

en: Select taxonomy
id_ID: Pilih taksonomi

en: Search...
id_ID: Cari ...

en: Filters
id_ID: Saringan

en: Post Type
id_ID: Jenis Post

en: Taxonomy
id_ID: Taksonomi

en: Elements
id_ID: Elemen

en: Selected elements will be displayed in each result
id_ID: Elemen terpilih akan ditampilkan disetiap hasil

en: Minimum posts
id_ID: Posting minimal

en: Maximum posts
id_ID: Posting maksimum

en: %s requires at least %s selection | %s requires at least %s selections
id_ID[0]: %s diperlukan setidaknya %s pilihan

[ctx: noun]
en: Select
id_ID: Pilih

[ctx: Select2 JS matches_1]
en: One result is available, press enter to select it.
id_ID: Satu hasil tersedia, tekan enter untuk memilihnya.

[ctx: Select2 JS matches_n]
en: %d results are available, use up and down arrow keys to navigate.
id_ID: %d hasil tersedia, gunakan tombol panah atas dan bawah untuk menavigasi.

[ctx: Select2 JS matches_0]
en: No matches found
id_ID: Tidak ada yang cocok

[ctx: Select2 JS input_too_short_1]
en: Please enter 1 or more characters
id_ID: Harap masukkan 1 karakter atau lebih

[ctx: Select2 JS input_too_short_n]
en: Please enter %d or more characters
id_ID: Harap masukkan %d karakter atau lebih

[ctx: Select2 JS input_too_long_1]
en: Please delete 1 character
id_ID: Harap hapus 1 karakter

[ctx: Select2 JS input_too_long_n]
en: Please delete %d characters
id_ID: Please delete %d character

[ctx: Select2 JS selection_too_long_1]
en: You can only select 1 item
id_ID: Anda hanya dapat memilih 1 item

[ctx: Select2 JS selection_too_long_n]
en: You can only select %d items
id_ID: Anda hanya dapat memilih %d item

[ctx: Select2 JS load_more]
en: Loading more results&hellip;
id_ID: Memuat lebih banyak hasil&hellip;

[ctx: Select2 JS searching]
en: Searching&hellip;
id_ID: Pencarian&hellip;

[ctx: Select2 JS load_fail]
en: Loading failed
id_ID: Gagal Memuat

[ctx: verb]
en: Select
id_ID: Pilih

en: Stylised UI
id_ID: UI bergaya

en: Use AJAX to lazy load choices?
id_ID: Gunakan AJAX untuk pilihan lazy load?

en: Specify the value returned
id_ID: Tentukan nilai yang dikembalikan

en: Separator
id_ID: Pemisah

en: Placement
id_ID: Penempatan

en: Define an endpoint for the previous tabs to stop. This will start a new group of tabs.
id_ID: Tentukan titik akhir untuk tab sebelumnya berhenti. Ini akan memulai grup tab baru.

en: Select the taxonomy to be displayed
id_ID: Pilih taksonomi yang akan ditampilkan

en: Appearance
id_ID: Tampilan

en: Select the appearance of this field
id_ID: Pilih penampilan bidang ini

en: Multiple Values
id_ID: Beberapa Nilai

en: Multi Select
id_ID: Pilihan Multi

en: Single Value
id_ID: Nilai Tunggal

en: Radio Buttons
id_ID: Tombol Radio

en: Create Terms
id_ID: Buat Ketentuan

en: Allow new terms to be created whilst editing
id_ID: Izinkan istilah baru dibuat saat menyunting

en: Save Terms
id_ID: Simpan Ketentuan

en: Connect selected terms to the post
id_ID: Hubungkan ketentuan yang dipilih ke post

en: Load Terms
id_ID: Load Ketentuan

en: Load value from posts terms
id_ID: Muat nilai dari ketentuan post

en: Term Object
id_ID: Objek ketentuan

en: Term ID
id_ID: ID Ketentuan

en: User unable to add new %s
id_ID: Pengguna tidak dapat menambahkan %s

en: %s already exists
id_ID: %s sudah ada

en: %s added
id_ID: %s ditambahkan

en: Add
id_ID: Tambah

en: Text
id_ID: Teks

en: Character Limit
id_ID: Batas Karakter

en: Leave blank for no limit
id_ID: Biarkan kosong untuk tidak terbatas

en: Value must not exceed %d characters
id_ID: Nilai tidak boleh lebih dari %d karakter

en: Text Area
id_ID: Area Teks

en: Rows
id_ID: Baris

en: Sets the textarea height
id_ID: Atur tinggi area teks

en: Time Picker
id_ID: Pengambil Jam

en: True / False
id_ID: Benar / Salah

en: Displays text alongside the checkbox
id_ID: Menampilkan teks di samping kotak centang

en: On Text
id_ID: Dalam Teks

en: Text shown when active
id_ID: Teks muncul ketika aktif

en: Off Text
id_ID: Off Teks

en: Text shown when inactive
id_ID: Teks muncul ketika tidak aktif

en: Value must be a valid URL
id_ID: Nilai harus URL yang valid

en: User
id_ID: Pengguna

en: Filter by role
id_ID: Saring berdasarkan peran

en: All user roles
id_ID: Semua peran pengguna

en: User Array
id_ID: Array Pengguna

en: User Object
id_ID: Object Pengguna

en: User ID
id_ID: ID Pengguna

en: Error loading field.
id_ID: Kesalahan saat memproses bidang.

en: Wysiwyg Editor
id_ID: Penyuntingan WYSIWYG

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
id_ID: Teks

en: Click to initialize TinyMCE
id_ID: Klik untuk inisiasi TinyMCE

en: Tabs
id_ID: Tab

en: Visual & Text
id_ID: Visual & Teks

en: Visual Only
id_ID: Visual Saja

en: Text Only
id_ID: Teks saja

en: Show Media Upload Buttons?
id_ID: Tampilkan Tombol Unggah Media?

en: Delay initialization?
id_ID: Tunda Inisiasi?

en: TinyMCE will not be initialized until field is clicked
id_ID: TinyMCE tidak akan di inisiasi hingga bidang diklik

en: Title
id_ID: Judul

en: Validate Email
id_ID: Validasi Email

en: Update
id_ID: Perbarui

en: Post updated
id_ID: Pos Diperbarui

en: Spam Detected
id_ID: Spam Terdeteksi

en: <strong>ERROR</strong>: %s
id_ID: <strong>TERJADI KESALAHAN</strong>: %s

en: Class "%s" does not exist.
id_ID: Class “%s” tidak ditemukan.

en: Location type "%s" is already registered.
id_ID: Tipe lokasi “%s” telah terdaftar.

en: Post
id_ID: Pos

en: Page
id_ID: Laman

en: Forms
id_ID: Form

en: is equal to
id_ID: sama dengan

en: is not equal to
id_ID: tidak sama dengan

en: Attachment
id_ID: Lampiran

en: All %s formats
id_ID: Semua %s format

en: Comment
id_ID: Komentar

en: Current User Role
id_ID: Peran pengguna saat ini

en: Current User
id_ID: Pengguna saat ini

en: Logged in
id_ID: Log masuk

en: Viewing front end
id_ID: Melihat front end

en: Viewing back end
id_ID: Melihat back end

en: Menu Locations
id_ID: Lokasi Menu

en: Page Parent
id_ID: Laman Parent

en: Page Template
id_ID: Template Laman

en: Default Template
id_ID: Template Default

en: Page Type
id_ID: Jenis Laman

en: Front Page
id_ID: Laman Depan

en: Posts Page
id_ID: Laman Post

en: Top Level Page (no parent)
id_ID: Laman Tingkat Atas (tanpa parent)

en: Parent Page (has children)
id_ID: Laman Parent (memiliki anak)

en: Child Page (has parent)
id_ID: Laman Anak (memiliki parent)

en: Post Category
id_ID: Kategori Post

en: Post Format
id_ID: Format Post

en: Post Status
id_ID: Status Post

en: Post Taxonomy
id_ID: Post Taksonomi

en: Post Template
id_ID: Template Laman

en: User Form
id_ID: Form Pengguna

en: Add / Edit
id_ID: Tambah / Sunting

en: Register
id_ID: Daftar

en: User Role
id_ID: Peran pengguna

[ctx: verb]
en: Edit
id_ID: Sunting

[ctx: verb]
en: Update
id_ID: Perbarui

en: Uploaded to this post
id_ID: Diunggah ke post ini

en: Expand Details
id_ID: Perluas Rincian

en: Collapse Details
id_ID: Persempit Rincian

en: Restricted
id_ID: Dibatasi

en: %s value is required
id_ID: Nilai %s diharuskan

en: Publish
id_ID: Terbitkan

en: No Custom Field Groups found for this options page. <a href="%s">Create a Custom Field Group</a>
id_ID: Tidak ada Grup Bidang Kustom ditemukan untuk halaman pilihan ini. <a href="%s">Buat Grup Bidang Kustom</a>

en: <b>Error</b>. Could not connect to update server
id_ID: <b>Kesalahan.</b> Tidak dapat terhubung ke server yang memperbarui

en: Updates
id_ID: Pembaruan

en: <b>Error</b>. Could not authenticate update package. Please check again or deactivate and reactivate your ACF PRO license.
id_ID: <b>Terjadi Kesalahan</b>. Tidak dapat mengautentikasi paket pembaruan. Silakan periksa lagi atau nonaktifkan dan aktifkan kembali lisensi ACF PRO Anda.

en: Deactivate License
id_ID: Nonaktifkan Lisensi

en: Activate License
id_ID: Aktifkan Lisensi

en: License Information
id_ID: Informasi Lisensi

en: To unlock updates, please enter your license key below. If you don't have a licence key, please see <a href="%s" target="_blank">details & pricing</a>.
id_ID: Untuk membuka kunci pembaruan, masukkan kunci lisensi Anda di bawah. Jika Anda tidak memiliki kunci lisensi, silakan lihat <a href="%s">rincian & harga</a>.

en: License Key
id_ID: Kunci lisensi

en: Update Information
id_ID: Informasi Pembaruan

en: Current Version
id_ID: Versi sekarang

en: Latest Version
id_ID: Versi terbaru

en: Update Available
id_ID: Pembaruan Tersedia

en: Update Plugin
id_ID: Perbarui Plugin

en: Please enter your license key above to unlock updates
id_ID: Masukkan kunci lisensi Anda di atas untuk membuka pembaruan

en: Check Again
id_ID: Periksa lagi

en: Upgrade Notice
id_ID: Pemberitahuan Upgrade

en: Block type name is required.
id_ID: Blok tipe nama diharuskan.

en: Block type "%s" is already registered.
id_ID: Blok tipe “%s” telah terdaftar.

en: Switch to Edit
id_ID: Beralih ke Penyuntingan

en: Switch to Preview
id_ID: Beralih ke Pratinjau

en: Change content alignment
id_ID: Sunting perataan konten

en: %s settings
id_ID: %s pengaturan

[ctx: noun]
en: Clone
id_ID: Klon

en: Select one or more fields you wish to clone
id_ID: Pilih satu atau lebih bidang yang ingin Anda gandakan

en: Display
id_ID: Tampilan

en: Specify the style used to render the clone field
id_ID: Tentukan gaya yang digunakan untuk merender bidang ganda

en: Group (displays selected fields in a group within this field)
id_ID: Grup (menampilkan bidang yang dipilih dalam grup dalam bidang ini)

en: Seamless (replaces this field with selected fields)
id_ID: Seamless (mengganti bidang ini dengan bidang yang dipilih)

en: Labels will be displayed as %s
id_ID: Label akan ditampilkan sebagai %s

en: Prefix Field Labels
id_ID: Awalan Label Bidang

en: Values will be saved as %s
id_ID: Nilai akan disimpan sebagai %s

en: Prefix Field Names
id_ID: Awalan Nama Bidang

en: Unknown field
id_ID: Bidang tidak diketahui

en: Unknown field group
id_ID: Grup bidang tidak diketahui

en: All fields from %s field group
id_ID: Semua bidang dari %s grup bidang

en: Add Row
id_ID: Tambah Baris

en: layout | layouts
id_ID[0]: tata letak

en: layouts
id_ID: layout

en: This field requires at least {min} {label} {identifier}
id_ID: Bidang ini membutuhkan setidaknya {min} {label} {identifier}

en: This field has a limit of {max} {label} {identifier}
id_ID: Bidang ini memiliki batas {max} {label} {identifier}

en: {available} {label} {identifier} available (max {max})
id_ID: {available} {label} {identifier} tersedia (max {max})

en: {required} {label} {identifier} required (min {min})
id_ID: {required} {label} {identifier} diperlukan (min {min})

en: Flexible Content requires at least 1 layout
id_ID: Konten fleksibel memerlukan setidaknya 1 layout

en: Click the "%s" button below to start creating your layout
id_ID: Klik tombol"%s" dibawah untuk mulai membuat layout Anda

en: Add layout
id_ID: Tambah Layout

en: Duplicate layout
id_ID: Gandakan Layout

en: Remove layout
id_ID: Hapus layout

en: Click to toggle
id_ID: Klik untuk toggle

en: Reorder Layout
id_ID: Susun ulang Layout

en: Reorder
id_ID: Susun Ulang

en: Delete Layout
id_ID: Hapus Layout

en: Duplicate Layout
id_ID: Duplikat Layout

en: Add New Layout
id_ID: Tambah Layout Baru

en: Max
id_ID: Maks

en: Button Label
id_ID: Label tombol

en: Maximum Layouts
id_ID: Maksimum Layout

en: Add Image to Gallery
id_ID: Tambahkan Gambar ke Galeri

en: Maximum selection reached
id_ID: Batas pilihan maksimum

en: Length
id_ID: Panjang

en: Caption
id_ID: Judul

en: Alt Text
id_ID: Alt Teks

en: Add to gallery
id_ID: Tambahkan ke galeri

en: Bulk actions
id_ID: Aksi besar

en: Sort by date uploaded
id_ID: Urutkan berdasarkan tanggal unggah

en: Sort by date modified
id_ID: Urutkan berdasarkan tanggal modifikasi

en: Sort by title
id_ID: Urutkan menurut judul

en: Reverse current order
id_ID: Balik urutan saat ini

en: Close
id_ID: Tutup

en: Insert
id_ID: Masukkan

en: Specify where new attachments are added
id_ID: Tentukan di mana lampiran baru ditambahkan

en: Append to the end
id_ID: Tambahkan ke bagian akhir

en: Prepend to the beginning
id_ID: Tambahkan ke bagian awal

en: Minimum Selection
id_ID: Seleksi Minimum

en: Maximum Selection
id_ID: Seleksi maksimum

en: Minimum rows reached ({min} rows)
id_ID: Baris minimal mencapai ({min} baris)

en: Maximum rows reached ({max} rows)
id_ID: Baris maksimum mencapai ({max} baris)

en: Add row
id_ID: Tambah Baris

en: Duplicate row
id_ID: Gandakan baris

en: Remove row
id_ID: Hapus baris

en: Collapsed
id_ID: Disempitkan

en: Select a sub field to show when row is collapsed
id_ID: Pilih sub bidang untuk ditampilkan ketika baris disempitkan

en: Minimum Rows
id_ID: Minimum Baris

en: Maximum Rows
id_ID: Maksimum Baris

en: No block types exist
id_ID: Tidak ada tipe blok tersedia

en: No options pages exist
id_ID: Tidak ada pilihan halaman yang ada

en: Options Updated
id_ID: Pilihan Diperbarui

en: To enable updates, please enter your license key on the <a href="%s">Updates</a> page. If you don't have a licence key, please see <a href="%s">details & pricing</a>.
id_ID: Untuk mengaktifkan update, masukkan kunci lisensi Anda pada halaman <a href="%s">Pembaruan</a>. Jika anda tidak memiliki kunci lisensi, silakan lihat <a href="%s">rincian & harga</a>.

en: Hero
id_ID: Utama

en: Display a random hero image.
id_ID: Tampilkan sebuah gambar utama acak.

note: Plugin URI of the plugin/theme Author URI of the plugin/theme
en: https://www.advancedcustomfields.com
id_ID: https://www.advancedcustomfields.com/

note: Description of the plugin/theme
en: Customize WordPress with powerful, professional and intuitive fields.
id_ID: Sesuaikan WordPress dengan bidang kustom yang kuat, profesional, dan intuitif.
